kategórie:
Názov: Skalka na otočku
Dňa: 27.04.2019
Účastníci: Makovica, Laco, Tomáš
Hostia: Gabi, Simonka

P1500924.JPG

Popis akcie: 

Aj keď je počasie také nijaké, stretávame sa na stanici traja a navyše medzi sebou vítame nové záujemkyne Gabi a Simonku. Vystupujeme v Kysaku, ešte je príjemne. Po krátkej zastávke u Jergušovcov pokračujeme cez mosty po červenej. Pri odbočke ku Skalke začína jemne popŕchať.

Vchádzame do lesa, máme nepremokavé vetrovky, tak sa nás pár kvapiek nedotkne. Ako sa ukáže, všetci okrem Makovice sú tu po prvýkrát. Na ceste je viac zlisovaných a vysušeých žiab, ktorým nebolo dopriate dostať sa zo zimoviska v lese k vode, kde sa chceli páriť. Simona je očarená pojmom "2D žaba". Ani sa nenazdáme, sme pod Skalkou. Zachádzame až kúsok ďalej za zákrutu, aby sme si ju pozreli v plnej kráse a potom sa vraciame na miesto, odkiaľ zvykneme vyliezať hore.

Je besne sucho, tak sa trošku šmýka. Navyše naše nové členky majú topánočky tak na Hlabvnú na prechádzku, čo si Makovica v prvotnom nadšení nevšimla. Bude to trošku ťažšie, ale sme 3 dobre obutí a skúsení, na dve slabo obuté a neskúsené, takže to zvládame. Mamka Gabi sa síce párkrát panicky prežehná , ale napokon vylezie hore a kochá sa krásnym, i keď trošku zapršaným výhľadom. Makovica rozdá odznaky za 100 jarných kilometrov, ešte spoločná fotka a vydávame sa na cestu späť. Z bezpečnostných dôvodov volíme návrat po zelenej do Obišoviec. Užívame si sviežu zeleň okolitého lesa. Simča nachádza na chodníku krásneho chrobáka - je sivohnedý a má 4 čierne bodky. Dozvedáme sa z knihy, že je to zdochlinár štvorbodkový, ktorý je veľmi užitočný, lebo žerie na stromoch húsenice malých motýľov a chráni tak stromy.

Ideme hlbokým úvozom, nájdeme opäť starý konár so zarasteným kamenom, ktorý je u nás známy ako dračia hlava a už aj sme v Obišovciach.  Ešte kúsok po ceste, Simonin smútok, že už nie sú 2D žaby a už sa aj v Kysaku lúčime. Makovica ostáva na rodinnú oslavu a ostatní pekne spolu cupitkáme na vlak, ktorý ide o polhodinku.

Trochu zapršaný, ale pekný výlet.