Ako vznikol KRTKO?

...kde bolo, tam bolo......

Kedysi dávno, v minulom tisícročí, okolo roku 1975 existoval pri Telovýchovnej jednote Turist Klub v Košiciach TOM Bivak a v ňom sa stretlo zopár rovnako uletených mladých ľudí. Turistika ich bavila a neprestala ich baviť ani vtedy, keď si odbavovali kočíkové a plienkové povinnosti.
My, ratolesti turistov, sme rástli a chodili s našimi rodičmi po cestách i necestách. Jednou z veľkých previerok bol zimný prechod tiesňavami Slovenského raja v r. 1994. Tiesňavami prešli aj naše vtedy najmladšie obidve Zuzky (6 a 8 rokov). Aj na Sovej skale nad Čingovom sme ukázali, že nám je spolu fajn.

Potom už udalosti nabrali rýchly spád. Boli ďalšie a ďalšie spoločné výlety, spoločná Veľká Noc 1994, kde vznikol vtedy ešte rukou písaný časopis New (Ružin) Times, Silvester 1995, na ktorom sme natočili svoj prvý film (30 minút). Náš časopis sa čoskoro dočkal aj svojho tlačeného nasledovníka. Od 17.10.1996 vychádza oficiálny časopis nášho oddielu - nie síce pravidelne, ale môžeme ho nazvať veľmi občasným občasníkom. Raz do roka však vychádza aj s literárnou prílohou.
Zvládali sme stále viac, až si rodičia povedali, že je načase nás pustiť do prírody aj na dlhší čas bez dozoru a plného mamičkovského servisu. Tak sme v lete 1996 vyrazili na náš prvý samostatný letný tábor. Konal sa na Ružíne v Hájenke, ktorá pamätá aj našich rodičov ešte ako deti. Našou Tetou vedúcou sa stala Makovica.

Vrcholom tábora bola olympiáda so skutočnou ohňovou štafetou a olympijskou zástavou.
Odvtedy je každoročným vrcholom našej činnosti letný tábor. Boli sme na Vojtechovej samote (1997) v Slovenskom raji, na poľovníckej chate Katarínke pod Zlatým stolom (1998) ...

... , na Čingove v Slovenskom raji (1999) a opäť na Katarínke (2000).
Od roku 1998 chodíme sami bez rodičov aj na celoslovenský letný zraz turistov. Do Betliara sme šli pešo s plnou výbavou po červenej Ceste hrdinov SNP zo Štósu cez Volovec. Tak sa nám to zapáčilo, že do Varína sme prišli pešo z Fačkovského sedla po hrebeni Malej Fatry. Tam sme navštívili aj Rozsutec.
Od r. 1999 pravidelne táboríme v okolí Košíc. Milujeme také zákutia, ako sú Tisícka na hrebeni Volovských vrchov, sedlo pod Šivcom v Čiernej hore. Učíme sa variť na otvorenom ohni (už sme piekli aj koláč), poznávať stromy, bylinky a chrániť a skrášľovať našu Matičku prírodu.