Kráľovohoľská časť


Čuntavská Rita sa nepodarila, tak Makovica na poslednú chvíľu zohnala ubytko v Telgárte a vyrážame jedným autom v ústrety snehu a zážitkom. Počasie nám praje, takže zážitky a dojmy narastajú priamoúmerne slnku a výhľadom.

miesto akcie:

»
»

P1360240.JPG

Prečo trinástková? Lebo už niekoľko rokov vždy okolo 13.1. (to má meniny Rastislav) lezieme bez ohľadu na sneh, mráz, ľad a vietor na tento prekrásny kopec. Tento rok, ako sa dočítate neskôr, to bolo najpríjemnejšie a najprekvapujúcejšie.

miesto akcie:

»
»

P1340201.JPG

Škoda, že sa nikto nepridal, bolo to nááádhernééé. Vystupujem tesne pred 8-mou v Štrbe. Dobre známou cestou sa presúvam 19 km do Liptovskej Tepličky. Ani nevchádzam do dediny a hneď odbočujem podľa tabule Kráľova hoľa 15 km. Táto cesta ma privedie k zelenej do Brunovskej doliny, ale stále mi nie je sjasné, ako sa mám ňou dostať na Kráľovku...

miesto akcie:

»
»

P1320089.JPG

Túto túru by sm tu asi ani nemali napísať, lebo sme čiastočne robili to, čo sa robiť nemá....ale s citom k prírode a šetrne....a najmä sme si posilnili ramenné svaly pri nosení biku...takže sme sa vlastne potrestali sami.

miesto akcie:

»
»

P1310390.JPG

Kto bol hosť u koho? Nevieme, skrátka sme sa tak dohodli. Ráno je vlak plný bikerov, dosť nás aj prestupuje do bagety v Margecanoch, ale pomestíme sa. Ranná brutálna margecanská hmla sa rozplýva a nevesta Kráľovka na nás kýve a vábi nás modrou oblohou.

miesto akcie:

»
»

DSC_2603.JPG

Akcia v Samovej réžii za poradnej podpory Makovice. Zohnali sme prosto úžasné ubytovanie v Telgárte. Už dávnejšie sme o ňom vedeli, ale až teraz sme ho vyskúšali. Takto nejako asi fungujú ubytovania pre pútnikov na európskych pútnických trasách. Veď aj SNP-čka je vlastne takou púťou naprieč Slovenskom. Unavený pútnik tu nájde všetko - lacné, čistučké, kompletne vybavené ubytovanie, uprostred dediny, len 100 m od výbornej pizzerie, kde sa dá za prijateľné ceny výborne najesť, veľký dvor a dostatok sušiakov na prádlo, aby mohol vyvesiť svoje zvršky-spodky a dostatok miesta na vysušenie vlhkého oblečenia aj vo vnútri.

Vrelo odporúčame všetkým skupinám pútnikov po CHSNP, ktorí sa chcú slušne správať a nájsť tu miesto na oddych a dočasné využitie výdobytkov civilizácie, kým sa poberú ďalej v jednom, či druhom smere. Má to také suché pomenovanie vraj Turistická ubytovňa pod Kráľovou hoľou - chcelo by to nejaký pútnický romantický názov.....

miesto akcie:

»
»

P1110837.JPG

Napriek predpovedi počasia za celý deň nespadla ani kvapka. Na Horehrone bolo  dokonca aj slniečko a šli sme do krátkych tričiek.

miesto akcie:

»
»

P1290606.JPG

Tak som si teda doplnila chýbajúcu časť hrebeňa Nízkych Tatier. Vybrala som sa aj sama, keď sa nikto nepridal, veď vraj na hrebeni sa vždy nejaká partia nájde. Našla a dokonca aká, o tej som teda vôbec netušila....i keď partiou sa pretekári stíhačky určite nedali nazvať, spestrili ale pekne deň a nakopli ma k nevídanej rýchlosti.

miesto akcie:

»
»
Naša túra, výlet:
Krížom cez Nízke Tatry

P1210824.JPG

No, zasa raz sama - v nedeľu sa všetci asi tešia na rezne - Makovici stačí žemľa so syrom a šalátom. Na stanici sa stretávajú 4 bikeri, ktorí sa z videnia poznajú - idú troma rôznymi smermi, ale cestu trávia v družnej debate o tom, kde sa dobre bicykluje. Karči s kamošom vystupujú v Spišskej, menom neznámy cyklista pokračuje až do Ružomberka (chce za deň obehnúť Oravu a pol Liptova - to už hraničí s fanatizmom). Makovica vystupuje v Štrbe - stačí jej prejsť cez Priehybu do Heľpy.

miesto akcie:

»
»
Naša túra, výlet:
Deň ústavy na Kráľovej holi

P1150248.JPG

Celkom pekná zostava, ale skoro sme neodišli - ŽSR poslali turistom pekný pozdrav - na sviatky zrušili ranný rýchlik a tak sa naša predstava túry rozplývala v nedohľadne. Jannine kontakty ale zabrali, a tak o 4.15 nasadáme do "pohodlného" mikrobusu, ktorý nás odváža do Margecian na stanicu. Motoráčik plný turistov ukazuje, že ani páni železničiari nezabránia turistom vyliezť na hory.

miesto akcie:

»
»