kategórie:
Názov: Proti Studenému potoku až na Térynku
Dňa: 27.01.2018
Účastníci: Makovica, Jerguš
Hostia:

P1360489.JPG P1360611.JPG

Popis akcie: 

Pôvodne sa hlásil aj Eskimo, ale vlak o 6.05 mu bol skoro, takže sme sa nakoniec nestretli. )Sli sme sa do polojasného, či až hmlistého počasia aspoň prejsť na čistý vzduch, ale nakoniec to skončilo úplne inak.

Električka sa z Popradu pohýna načas a už pred veľkým Slavkovom je hmla za nami a pred nami sa črtajú ostré siluety zasnežených štítov. Aj dumáme, či nezmeniť program a ísť rovno hore, ale nakoniec ostávame v električke a vzorne vystupujeme až v Tatransklej Lesnej. Za naše rozhodnutie sme odmenení ľudoprázdnou dolinou a krásnou panorámou okolitých kopcov. 

Na Rainerke sa práve stretáva skupina historických lyžiarov v krásnych kostýmoch. Okrem starých lyčí, geniálnych vlnených štucní obdivujeme aj úpravu sklznice drevených lyží sekerou (je to fakt, pozri fotku). Okolo pol 11-tej sme na Rainerke. Makovica vyťahuje domáce kapustníky, zapíjame ich čajom a dumáme, č ďalej. Rozhodnutie je jasné - v tomto nádhernom počasí vyjdeme ešte aspoň kúsok hore dolinou. Z kúska je väčší kúsok, potom kus, potom lezieme popod Žltú stenu a o 12.30 sme spolu s asi 5 nosičmi na Téryho chate (
Jergušova premiéra). Dvojeurový bylinkový čaj je pre nás odmenou. Posedíme v teple, trochu sa podoberáme so spolusediacimi a už aj vyrážame nadol. Posledná fotka pri chate pri smerovníku, ktorý nám siaha sotva po kolená a o 13.15 vyrážame nadol.  Trochu závidíme skialpinistom, ktorých sú tu desiatky, a zvládajú strmý padák v ladných oblúkoch. My si to musíme odšľapať, Jerguš, keďže má len palice, to berie hlbokým snehom na okraji chodníka. Tak, či tak, v družnej debate s tými najfantazmagorickejšími témami (ako je to pre nás dvoch už typické), schádzame rezkým tempom na Hrebienok. Do odchodu vlaku ostáva ešte vyše hodiny, tak stíhame prebehnúť aj galériu ľadových sôch a nezvyčajným chodníkom po pravej strane pozemky sa skotúlime do Smokovca. Do odchodu vlaku ešte polhodinka, ľudí na stanici ako na procesii, ani sa nevieme dobiť ku kase. Tetuška na Jergušobňvu otázku, či súlástky na najbližší rýchlik, smutno krúti hlabou...tak teda volíma variant B - ideme osobákom, ktorý ide hneď za rýchlikom - ako sa ukáže, je to pohodlnejšia voľba - nastupujeme hneď do vykúrenej prázdnej súpravy a pohodlne, i keď pomalšie sa vezieme domov. Lepia sa nám oči, darmo na takáto výkom (17 km a 1200 m prev.) sme akosi nie celkom boli priprvené. Ale takéto dni sa neopakujú často, takže ich treba využiť. 

Obrázok používateľa EskiMO

Nestretli sme sa lebo...

...EskiMO sa nakoniec rozhodol využiť asi poslednú možnosť túto zimu ísť na bežky v blízkom okolí KE a pobral sa teda na lyžiach zo Zlatej Idky cez Tisícku, Lajošku a Jahodnú na Bankov. A ráno v buse stretol aj Miša s Lenkou a Janni s Duškom :-)