kategórie:
Názov: Old Boys Šikľava
Dňa: 08.02.2019
Účastníci: Makovica, Telíčko, Eva
Hostia:

P1470941.JPG

Popis akcie: 

Konečne má niekto zo starých kamarátov cez týždeň voľno a má chuť ísť do prírody. Tak teda vyrážame v trojici pohodovo autom smer za krásami Galmusu.

Myslíme si, že východ perfektne poznáme, ale na príchod autom do Matejoviec potrebujeme navigáciu. Parkujeme pri stanici. Je statočná zima, pod nohami riadne chrumká. Za dedinou nahadzujeme mačence a bezpečne prichádzame pod skalu. Makovica je už ako skúsený sprievodca, Telíčko a Eva sú tu po prvýkrát. Sme tu dosť skoro, takže máme celý priestor takmer len pre seba. Vychádzame druhou stranou a vraciame sa po ceste na vysokom vale. Dumáme, kde sa tu vzal a konštatujeme, že to určite bol železničný násyp pôvodnej jednokoľajovej železnice. Asi by sme si to mali zistiť na starých mapách.

Vraciame sa do Matejoviec a plynule pokračujeme po žltej na skalný hríb. Nezabudneme pri potôčiku s ľadopádom odbočiť strmo do kopca a o chvíľu sme hore. Rovnako strmo sa vrátime nadol na lúku a opatrne, obchádzajúc práve sa roztápajúce močiare sa vraciame späť do Matejoviec.

Spoza kopca na nás kukučkujú Tatry. Už sa tešíme na vyhliadku z Poráča. Predtým, než sa pošplháme na Vysoký vŕšok, skočíme dolu do Poráčskej doliny na obed. Šliapeme na Vysoký vŕšok a Eva si spomína, že tu už bola. Tatry máme ako na širokouhlom filme v starom kine - hore pás, dolu pás a potom v prostriedku krásna silueta tatranských štítov.

Po krátkom výhľade a neúspešnom hľadaní Mariánskej hory nad Levočou pokračujeme po červeno-bielom miestnom chodníku. Klesáme, klesáme až sme konečne po skalnato-ľadovom chodníčku pri jaskyni. Mreža je stále zhodená, takže môžeme poobdivovať aj zadné časti jaskyne, avšak ohľaduplne, len po kameňoch a na živé kvaple zásadne nelezieme.

Na Vysoký vŕšok sa vraciame  pokračovaním červeného chodníka, takže uzatvárame okruh. Ešte sa pozastavíne nad pozostatkami zrejme obecného ohňostroja, ktorého 2 veľké vystrieľané batérie ostali na vrchole. Sú ale priveľké a dosť špinavé, asi ich sami neznesieme. Mať tak vrece, šlo by to.

O chvíľku sme dolu pri aute. Nasadáme a už aj si to šinieme domov. Absolvovali sme toho dosť a bolo to krásne. Už sa tešíme nabudúce. 

 

Trasa okruh k Šarkanovej diere je tu. 

http://www.cykloserver.cz/f/c40a241836/