kategórie:
Názov: Okolo Sopotnice na bicykli
Dňa: 12.05.2019
Účastníci: Makovica, Jerguš
Hostia:

Popis akcie: 

To o počasí z predchádzajúcej akcie platí aj v nedeľu. Prší, prší, ale nie na východe, a preto osedlávame naše tátoše a vyrážame.

Makovica prichádza vlakom do Kysaku a odtiaľ už pokračujeme spoločne. Jergušovi nefunguje prešmykovač a ak chce prepnúť na najmenšiu pílu, musí zastať, ale on to berie s úsmevom a s výrokom ..."Makovica, neboj, doladíme..." Nedoladili sme, ale zakaždým pekne zastal, ale vyšliapal všetky kopce, netlačil ani raz.

Podľa jeho voľby vyrážame na...Prokopov mlyn - vraj páči sa mi to meno, poďme tam. Chvíľku si užívame pekný nový asfalt smerom na Lodiny ale veľmi rýchlo odbočujeme na šotolinku do Sopotnice. Je tu krásny chládok, poloblatná šotolinová cesta a - samozrejme, pomerne šťavnaté stúpanie. Obdivujeme sviežu zeleň, riečku tečúcu hlboko pod nami, skalky padajúce z vysokých skalnatých svahov na ľavej strane. Tak ako pred rokom pešo, opäť obiehame odbočku červenej, ale tentoraz sa spamätáme asi po 50 metroch. Vraciame sa skontrolovať stav mostíka - ako sa dalo čakať, už nie je. Voda sa postarala o jeho zánik, ale značkári sa postarali o to, že na celej lopúchovej lúke sú novučičké krásne viditeľné značky a aj zárodok nového pevnejšieho mostíka cez Sopotnicu - síce s troškou rešpektu, ale dá sa prejsť suchou nohou.

Vraciame sa na cestu a pokračujeme ešte pár sto metrov po odbočku s rampou. Obchádzame rampu a vydávame sa do neznáma po príjemnej takmer vodorovnej lesnej ceste. Vedie dolinou Kuncovho potoka okolo obrovitánskeho kameňolomu na dolný koniec Suchej doliny. Tu sa opäť pripájame k asfaltke a užívame si hladký povrch cesty, ktorú opravili, keď tadiaľ viedla obchádzka mosta ponad Ružín.

Serpentínami v lese zletíme do Ľubovca , aby sme zas stúpali do Ruských Peklian. Tu sa zastavíme na kopci, aby sme sa pokochali okolitými výhľadmi. Pozeráme na kopec oproti a spomíname, ako sme cezeň vlani šliapali po SNPčke do Radatíc. Za Ruskými Pekľanmi je to už len taká húsenková dráha v doline Svinky. Cesta je už opäť samá záplata. Svinka, verná svojmu názvu, má skoro ako vždy farbu silnej bielej kávy, či slabého kakaa. Rozoznávame na ľavej strane Zámčisko, posed na hornej lúke a už aj sa popod betónový most dostávame do Obišoviec. Jerguš odbočuje domov do Kysaku, kde ho čaká obed a Makovica plynule pokračuje po krásnom novom asfalte smerom na Košice. V Družstevnej pred mostom odbočka doľava a dobrovoľné týranie svojho tela stúpaním smerom na Budimír a aby málo nebolo po panelke na Viničnú. Spoločnosť jej už nerobia bikeri ako doteraz, ale motorkári vybiehajúci z motokrosu. Smrdí, smrdí, to to smrdí.

Ešte krátka zastávka na krematóriu a ďalej už len zjazdík na Ťahanovce, zjazdík k hypertescu a potom už len cieľová rovinka po Komenského na dojazd domov.

Mal to byť taký maličký výletík a vykľulo sa z toho krásnych 60....