kategórie:
Názov: Novoročná Kloptaň
Dňa: 01.01.2019
Účastníci: Makovica, Dušan
Hostia:

P1460838.JPG

Popis akcie: 

K Makovici sa tentokrát pridal Dušan, ktorý sa rozhodol hneď na nový rok tak trýzniť, že vstal na vlak o 7-mej. Vystupujeme klasicky v Helcmanovciach. Je mierny mrázik, tak sa nám bude šliapať dobre.

 Ideme sami, dolina je tichá, len zvuky našich krokov počuť. Dokonca ani v domoch pri ceste nie je ešte žiadny život. Stúpame asfaltkou, snehu pomaly pribúda, asfalt mizne pod snehom. Tento rok neurobíme rovnakú chybu a nedáme sa zlákať diretissimou - zas by sme vliezli do prameniska a brodili sa v bahne. Tak teda vzorne cupitáme po zákrute lesnej cesty doprava. Razíme si novú stopu, nebola tu ani duša - ak samozrejme nepočítame srnky a iné stopy, ktoré križujú snehom zasypaný les. Konečne sa pripájame k širokej lesnej ceste v svahu Kloptane. Času máme ešte dosť, tak odbočujeme k poľovníckej chate Hanacky. Je pekne obnovená, pri prameni poriadne cencúľovisko. Len výška snehu už nie je taká príjemná. Stopy vedú k chate z opačnej strany, ale ďalej našim smerom nepokračujú, zrejme boli poľovníci len kontrolovať chatu. Tak sa teda brodíme vlastnými silami. Našťastie nie dlho a pripájame sa k zelenej z Mníška. Stretávame aj prvých ľudí.  Pokus o výhľad - žiaľ, hmla a mraky sú príliš nízko, Tatry nevedieť, len blízke okolité kopce nám ponúkajú pohľad na svoje svahy. O 11:40 sme hore. Už je tu veselo, ohník horí, všetci si gratulujú a ponúkajú sa silvestrovskými prebytkami.

Konečne prichádzajú aj Prakovčania a oficiality začínajú - teda oficiality = hromadné fotenie pred rozhľadňou a skúška zručnosti - nalievanie šampusu do plastových pohárov so snahou neprevrátiť ich. Pripijeme si a tesne po pol jednej odchádzame. Radi by sme stihli vlak o 15.00 z Mníška. 

Cesta nadol je pomerne pohodlná, chodník je prešliapaný, takže žiadne veľké brodenie. Na stanicu prichádzame s polhodinovým predstihom. Čakáreň je otvorená aj vykúrená, tak len poriadne vyvetráme a už aj sedíme pohodlne v teple a vyrázdňujeme obsah batohov.  Tesne pred plánovaným odchodom vlaku prichádzajú ďalšie 3 turistky z Kloptane. Hneď nato nám oznamujú, že vlak bude pár minút meškať. Potom si ešte postojí 15 minút na stanici a konečne sa pohýname na cestu domov. S pohodlným prestupom v Margecanoch sme o 16.40 v Košiciach.

Začiatok roka ako má byť......