kategórie:
Názov: Na Kojšu nezvyčajne - cez Spálenicu
Dňa: 25.02.2019
Účastníci: Makovica, Telíčko, Eva
Hostia: Rado

P1480798.JPG P1480805.JPG

Popis akcie: 

Je pracovný deň,ale poniektorí majú dovolenku dnes a poniektorí už furt, takže sa vydávame po nezvyčajnej trase na Kojšovku - naokolo cez Spálenicu. 

Od parkoviska štartujeme po zelenej. kontrolujeme značky pred zrazom, veď tadiaľ pôjde jedna z trás. Hneď pred dolnou stanicou lanovky je cesta zarúbaná, značky ošarpané a skryté v mladine. Treba zobrať sekerku, pílku a štetec....

Cez areál opustenej lanovky a rekreačného strediska stúpame a odbočujeme doľava do lesa. Cesta stále stúpa, zopárkrát sa musíme dobre obzerať po značke. V tom najstrmšom úseku, kde je ešte dosť snehu, Makovica zistí, že stratila bielu bundu. Hmm, tá sa bude dobre na snehu hľadať. Vracia sa strmo dolu kopcom asi 300 m, ale našla. Ostatní pokračujú pomaly na hrebeň. Stretávame sa až pri smerovníku Spálenica. Ten už má tiež najlepšie časy za sebou. Konštatujeme, že je to celkom pekný alternatívny výstup na hrebeň pre tých, čo majú radi v lese samotu....

Pozostatkami upravených bežeckých trás sa dostávame zákrute cesty s pomníčkom. Toto miesto všetci skôr narodení volajú jednoducho delo. Delo je už ale dolu v Prakovciach. Premiestnili ho v strachu, že by skončilo v zberných surovinách. 

Makovica ešte všetkým ukazuje skalku s tabuľkou Apáthi, ktorá je  pripomienkou novátorského šéfa lesnej správy v Gelnici, ktorý okrem iného nasadil limbový háj pod Erikou a venoval sa rozvoju lesných škôlok a výsadbe vlastných miestnych drevín. 

Zastavujeme sa v chate Erika. Dáme si čaj a poniektorí a guľášovú polievku. Celkom chutí a cena tiež ujde. 

Ešte povinná jazda - výstup ku guli na vrchol. Obloha je síce sivastá, ale objavujú sa aj modré pruhy. Tatry visia na sivom pozadí, akoby levitovali vo vzduchu. Ani veľmi nefúka, takže Kojša je dnes ku nám celkom priateľská. 

V pohodovom tempe schádzame k autu z Golgoty po modrej. Pekný, prechádzkový deň.