kategórie:
Názov: Jesenníky - lúky pod Šivcom
Dňa: 29.09.2018
Účastníci: Makovica, Šaňko
Hostia:

Popis akcie: 

Počasie meteorológom vychádza na minútu a na stupeň presne - ráno v sobotu prší, potom sa rozfúka besný vietor, porozháňa mraky, priháňa nové a tie opäť porozháňa - to je dôvod, prečo krtkovské deti a aj ich rodičia ostávajú doma - okrem jedného skalného - Šaňka. Makovica sa pridáva, tak ideme vo dvojici.

Parkujeme auto na Hámroch tesne za rampou a odbočkou zelenej. Malý Šivec vynechávame, tam pôjdeme asi až tesne pred západom slnka. Na lúkach pri odbočke na potlachovisko ďalšie rozhodovanie, ale nakoniec ideme hore na Šivec aj s gitarou - už je to dávno, čo sme si zamuzicírovali na Šiveckom brale. Ľudí je tu, na počudovanie, dosť veľa a aj malých detí. Je to potešujúce, lebo z toho vyplýva, že ľudia veria meteorológom a neboja sa trošku horšieho počasia. Šaňko zaujal nielen gitarou, ale aj fujarovým pokusom na píšťalke-koncovke. Keď sa oblohou preženie už tretia vlna čiernych mrakov a Tatry stále nie a nie sa ukázať, opúšťame vrchol a presúvame sa na lúky. V bruchách už nám škvŕka, tak sa prikmotríme k ohňu s kopou malých detí (aj 2-ročný Lujzin synček) a opekáme si každý svoj obsah batohov. Šaňovi  chýba horčica, lamentuje, že mu určite bude zle, lebo žalúdok sa nedočkal horčice. Tak mu Makovica dá polku svojej Bounty tyčinky, lebo aj čokoláda naštartuje žlčník...a tak Šaňko prežil v zdraví aj bez horčice.

Šaňko sa ešte nadšene zúčastňuje trampských pretekov - podarí sa mu trafiť a zapichnúť do kola jednu zo 4 dýk, so sekerkami ale už nie je úspešný - no, dnes krtkovci nevyhrali.

Je po štvrtej, tak sa poberáme ešte na Malý Šivec. Šaňko je nadšený vysokou trávou na lúkach ožiarených slnkom. Aj na Malom Šivci je dosť ľudí, tak si ani nemôžeme pekne osamote zanôtiť našu lipovú lyžku. Chceli by sme dočkať do západu slnka, ale to potom nestihneme zapálenie ohňa, tak okolo pol siedmej odchádzame naspäť. 

Stavíme sa ešte pri ohni Marshala Jaja, zoznámime sa v jeho krásnou 2-ročnou princeznou tak povediac priamo pri čine - práve sa pokakala, tak ju rodičia kolektívne v tej zime vyzlečú na holé nožky, poumývajú a oblečú do čistého a suchého. Slačna si v tej zime pokojne sedí napoly holá na karimatke a obzerá svoje pršteky na nohách. 

To už ale zvolávajú bubny k ohňu. Slnko zapadlo, na oblohe sú prvé hviezdy a čoskoro sa rozhorí slávnostný oheň zapálený pravou tramskou fakľou napustenou voňavou živicou. Spoločne zaspievaná vlajka (trampská hymna), menovanie Pekelníka (to je ten, ktorý je poctený tým, že sa môže starať o slávnostý oheň a ako jediný môže doňho prikladať), uzavretie Kruhu čistoty (kruh okolo ohňa, do ktorého môže vstúpiť len Pekelník) a už sa rozprúdila zábava. Najprv vyhráva Šaňko s harmonikou, potom Lujza na gitare a Šaňko jej kontruje na harmonike. Má ich plné vrecká, na každú tóninu jednu. Postupne prichádzajú aj ďalší gitaristi a marshall Jajo exceluje na flaute sopranine, dáva aj sólo z Posledného mohykána - darmo, 7 rokov hudobnej sa tu prejavilo.

Čas letí a po desiatej sa poberáme dolu k autu. Na nebi je hviezd ako mravcov, vietor ustal a spoza Šivca práve vychádza mesiac - presne včas, lebo Makovica zabudla doma svetlo. Vďaka neónovej žiare mesiaca v studenom vzduchu ho ani nepotrebuje. Schádzame dolu len pri svetle mesiaca.

Sadáme do auta a navzájom si ďakujeme za to, že sme prišli. Opäť jeden hlboký zážitok..... 

 


Ďalšie fotky:
IMG_20180929_171840.jpgkoncertino na Malom Šivce IMG_20180929_191748.jpgoheň sa práve rozhorel