kategórie:
Názov: Gaštany na Izre
Dňa: 06.10.2018
Účastníci: Makovica, Kopro, Peťa, Veronika, Smokie, Romy, Braňo, Lenka, Peťko, Marcelka, Šaňko, Andrejko, Emka, Szabi, Laco
Hostia:

Popis akcie: 

To kukáte, čo? Dokonca aj zahraničných hostí sme tu mali. Neviem, či to spôsobujú tie gaštany alebo Izra alebo čo, ale vždy sa nás tu zíde veľa, veľa.

Prvá otázka po zvítaní - Kopro máš svoju ružovú šnúru? Kladná odpoveď a všetci chlapi sú spokojní. Obiehame alej, kde sú už gaštany obrané a pristávame  pri našich veľkých stromoch ukrytých v ostatnej vegetácii - iní neznalí zberači ich pravidelne obchádzajú. Kopro štartuje oberák - rozumej palica na koniec šnúry - hodiť, trafiť, zaseknúť a trhavými pohybmi triasť - a ježkovia padajú na zem jedna radosť.

Peťa odišla s Veronikou v kočíku na tichšie miesto, lebo naše hurónske prejavy radosti  spaniu Veroniky veru neprajú. Presúvame sa k nášmu veľkému stromu na lúke - tu sú teda gaštaniská. Šaňko vylieza na strom a pokúša sa potriasť hrubými konáriskami. Myslíme si, že nimi ani nehne, ale on je mocný chlap a hlavne gaštany sú už také zrelé, že aj jemný záchvev konára spustí ježkodážď. Jeden taký ježko pristáva aj Makovici na hlave - je teda už oficiálne trafená - do krvi a s ostňom zabodnutým 5 mm pod kožu. Ešteže mám so sebou doktora Braňa a Andrejka-majiteľa nožíka s pinzetou. Tak Andrejkova pinzeta a Braňove ostré oči a šikovné ruky zbavia Makovicu tŕňa v hlave.

V reštike na Izre je husto, terasa je plná turistov z Víkendu a...ôs. Máme ich v pive aj v kofole, obletujú nám okolo hlavy, ale našťastie žihadlami na nás šetria. Feny ich chytá v letku, hluší a požiera. Všetci z nej majú veľkú zábavu. Makovica vyberá laná, aby drobcov naučila nejaké uzly, ale nakoniec to dopadne tak, že sa o laná bijú veľkí a malí hádžu žalude do jazera. Tak sa naučíme plochú spojku, dračáka, lodnú slučku, rybársky uzol aj škoťák. A ako bonus popravčí obesenecký uzol, na čo Romy poznamená, že.."keď sa zo zúfalstva obesím, poďakujete Makovici...."

Je pol druhej a pomaly sa zberáme na odchod. Peťko na svojom minibicykliku letí hore kopcom ako víchor - mať tak jeho nohy v porovnaní s mojim telom, som Sagan v sukni. Lenka by sa rada svojho bicykla zbavila a cestou sa rozprávala s Andrejkom a Emkou. Tak ju teda Makovica biku zbaví, zdvihneme sedadlo a už sa aj bicykluje dospelák - ale na tých malých kolieskach, teda.....

Na Veľkom dreve sa lúčime, Veronika ide do vajíčka, kočík do kufra a  už sa aj lúčime - ešte rozdeliť gaštany a môžeme ísť. 2 autá odchádzajú z Veľkého dreva, druhé 2 nás čakajú pri chate Dolina. Ešte 20 minút po lesnej ceste a sme na mieste. Šaňko ešte uteká naoberať hrušky, ktoré si pamätáme z minulého roka a už sa ak lúčime.

Deň krajší ako krásny je deň v prírode s priateľmi.....