kategórie:
Názov: 15. Pochod do Budimíra
Dňa: 15.12.2018
Účastníci: Makovica, Duško, Jerguš a 15 ďalších kamarátov
Hostia:

DSC02136.JPG

Popis akcie: 

Je tesne pred ôsmou a ľudkovia pri Olympii pribúdajú napriek chladu a sviežemu vetríku. Nakoniec sa nás stretáva 17 a po povinných 45 minútach čakania spoločne vyrážame. Je primrznuto a teda topánky ostávajú pekne čisté a krok pevný bez zabárania.

Najmenším dieťaťom sú dnes Jerguš a Sebastián, takže cesta nám  pekne odsýpa svižným tempom. Je tu viac ľudí, ktorí  nami ešte neboli, tak Makovica podáva všetky informácie o borovicovom lese aj o bani, o poľovníkoch aj kopaní ílu hrnčiarmi pred dávnymi rokmi. Čo je nezvyčajne. nestretávame na ceste poľovníkov ako po minulé roky. Nevidíme ich ani na okraji lúky, ktorou schádzame k Mariánke - asi to vzdali a presunuli svoj hon na iný dátum. Videli, že sme vytrvalí a že s nami nehnú....veď ani nemôžu, lebo termín burzy je stály.

Schádzame dolu lúkou s peknými výhľadmi na Slanské vrchy. Krátka zastávka pri temer už bývalom prístrešku na Mariánke (čoskoro už pohľadne zubu času), pokrútenie hlavou nad začatým a nedokončeným geotermálnym vrtom, obligátna spoločná fotografia - chýba na nej len Ľubka, ktorá sa zabudla niekde v lese - a už aj pokračujeme ďalej.

Na zákrute pod stúpaním pod krížom ešte krátka spomienka, ako tu raz v bahne ktorémusi drobcovi ostala zaseknutá topánka a vytiahol nohu len v ponožke. Okolo kríža a cez novú vilkovú štvrť klesáme k hlavnej ceste a do parku k starému kaštieľu. Tu si dávame rozchod. Časť pochodujúcich sa vráti domov autobusom a my ostatní si dávame zraz pri klobáse na 11:30.

Predávajúcich na burze je dnes akosi málo, asi ich odradila zima a nižší počet kupujúcich. Zrejme aj tu začína víťaziť sila vianočného gýču v nákupných centrách - i keď o gýčiky ani tu nie je núdza. Po povinnej klobáske si s Duškom a Jergušom prezeráme všetky 3 poschodia starého kaštieľa a robíme aj povinný nákup - Jerguš objavil malého Budhu a Makovica krásnu jemnú vázičku akurát tak na jeden kvietok - všetko za 1 euro.

Pred pol dvanástou si ešte dáme koláčik a odchádzame smer Zelený dvor. Pre viacerých našich hostí je to opäť novinka, takže máme ďalší dobrý bod. Na Zelenom dvore sa rozchádzame, časť účastníkov odbočuje na Furču a my ostatní klasikou okolo krematória schádzame do Ťahanoviec a autobusom do centra.

Bola to krásna predvianočná turistická bodka. A teraz hor sa do umývania okien a pečenia.