kategórie:
Názov: 14. Pochod do Budimíra
Dňa: 16.12.2017
Účastníci: Makovica, Kopro, Peťa
Hostia: Vlado

P1350781.JPGsnehové kráľovstvo P1350791.JPGneodmysliteľná prezenčka

Popis akcie: 

Streda-prší, štvrtok-prší, piatok-leje, v noci - leje, sobota ráno - prší....7.25 na zastávke prší, Makovica skladá dáždnik a nastupuje do 27-ky. Tam sedí kamarát Vlado a sprisahanecky sa usmieva.... Nebodaj ideš do Budimíra? No jasné, a bude nás viac.

Keď vystupujeme v Ťahanovciach, na chodníkoch je snehová kaža, to čo adá z neba sa začína meniť na ľadové kryštáliky. Parkujeme pod strieškou na Plympii. Pribehne chlapček, včaj od Stna a ostatní už idú.... odrazu vyberie  telefón z batoha, vraj Akcia je zrušená....a už aj zmizne rovnako rýchlo, ako pribehol.

Nám ale nikto akciu rušiť nebude a o 8.05 sa rezkou chúdzou poberám v ústrety bahnu...ale opak je pravdou. Na ceste pri prvej vodárni je súvislý sneh a pri vchode do lesa je vrstva taká hrubá, že sa nestihneme zaboriť do bahna, len po nás ostaňávajú také hnedasté stopy. Prvý úsek teda zvládame rýchlou chôdzou bez zbahnenia. 

 

V borovicovom leséku je už zimná rozprávka a keď Makovica vylezie na malú vyhliadku nad baňu, pohľad na zamrznuté jazierko je doslova romantický. Rezko pokračujeme po panelke - tak rezko, až Makovica skoro zabudne odbočiť na lúku, ale našťastie len skoro. Kráčame lúkou a užívame si trošku zahmlený výhľad na Makovicu kopcovú. Odrazu zľava z lesa vybehne srnka a ladnými kroko-skokmi si to trieli cez lúku. Ani sa nenamáhame fotiť - je )daleko a splýva s okolím. Pri prístrešku povinná fotka a už aj kráčame ďalej v ústrety najväčšej výzve - banhu v dolinke pod krížom - čuduj sa svete, bahno tu je, ale akosi rozvážne prechádzame aj cez rozvodnený potok a temer suchou bezblatnou nohou sme o chvíľu pod krížom. Povinná fotka, odbočka medzi nové domy, aby sme sa vyhli bahnu a už sme dolu v dedine. Na trávniku, kde je zvyčajne plno, dnes nie je skoro nikto, ale kapustnica a klobása rozvoniavajú. Vlado tu ešte nebol, tak prebehneme všetky poschodia, Makovica dokonca kupuje malý darček - predávajúca teda hovorí - 3 eurá. Makovica vyberá peniaze a ona na to...ale pre vás len za 2 - je tio časňro Vianoc alebo charizma, o ktorej Makovica doposiaľ netušila? Ďakujeme tetuška za zlepšenie nálady.

Zňvoní telefón a prichádzajú Peťa s Koprom. Lúčime sa s Vladom, ktorý ide ďalej po asfaltke do Kostolian na vlak. My vybehneme ešte do bábkového divadla na 2. poschodí a stíhame polovicu rozprávky o zlatej rybke menom Piraňa, či Araňa... 

Lúčime sa s organizátormi a pokračujeme autom ďalej k Žanke, ktorej treba odniesť lyžiarky. Odrazu - aha, to je Žanka - ide autom oproti. Tak sa obraciame a vraciame bez návštevy do Košíc..... v meste po snehu ani pamiatky a jemne poprchá....

Záver - nevzdávajme túru vopred podľa Aladina a pohľadu z okna....