kategórie:
Názov: 100 rokov od bojov na Železnom vrchu
Dňa: 22.06.2019
Účastníci: Makovica
Hostia: a veľa priaznivcov z KVT, KTV....

P1520236.JPG

Popis akcie: 

100 rokov od bojov 30. streleckého pluku z Vysokého Mýta s boľševickými vojakmi Maďarskej republiky rád. Oslavy sa konajú v týchto dňoch pri pamätníkoch v Turni, Medzeve a na Železnom vrchu. Keďže sme pekne nanovo preznačili žltú z Košickej Belej na Lajošku, zúčastňujeme sa na oslavách na Železnom vrchu.

Makovica v slabej chvíli sľúbila účastníkom muffiny, takže napečených 24 kusov putuje v škatuliach do veľkého batoha a busom o 6:40 vyrážame do Vyšného Klátova. Zvolili sme si netradičnú trasu - z V. Klátova na Pišivenky, potom na cyklochodník, na Pogáň tábor a odtiaľ Makovicinou vlastnou trasou až na žltú a po nej na Železný. Makovica má so sebou aj košík - na huby, ale očakávania sa nenaplnia. Húb je kopa, ale všetko len divočina. 

Okrem Makovice nikto nepozná cestu, ktorou pôjdeme, tak aj tí večne sa ponáhľajúci vzorne na každom rázcestí čakajú. Fotíme sa na Pišivenkách a potom už opúšťame značku, prechádzame lesíkom na cyklotrasu a po nej pokračujeme až na Pogáň tábor. Makovica konečne nachádza pamätný kameň, ktorý videla na fotke a môžeme ísť ďalej.

Už definitívne odchádzame aj z cyklotrasy a peknou zvážnicou dokonca aj s výhľadmi sa dostávame na žltú značku a po nej o chvíľu k pomníku. Je tesne pred desiatou, takže máme ešte čas. Makovica sa zbavuje prvej dávky muffinov a ideme sa pozrieť ešte na čarovnú lúku pod vysielačom. Na nej nás očaria nielen krásne stromy, ale aj nádherne dozreté jahody a dokonca aj 2 kozáky, tróniace pod statnou brezou.

Tesne pred 10:30 prichádza suita niekoľkých terénnych Mitsubishi, za nimi vojenských tereňákov a privážajú generalitu a vojakov v historických uniformách. Detičky z Košickej Belej spievajú českú a slovenskú hymnu, kladú sa vence, pri nich zaznejú aj salvy zo samopalu a potom nasledujú príhovory. Najzaujímavejší je pre nás príhovor riaditeľa vojenského múzea z Vysokého Mýta, ktorý nám veľmi pekne a zaujímavo objasnil dejinné súislosti. Na záver ešte znie akordeónové Hallelujah, nejaké husličky a nasleduje spoločné fotenie. 

Po pietnom akte odchádzame. Niektorí ideme na Lajošku, ale väčšina sa rozhoduje ísť skratkou na Jahodnú. My sme na Lajošku došli v poriadku, privítali sme sa s trampami, ktorí chystajú Jánsky oheň a pohodlne sa vraciame na autobus o tretej na Jahodnú.

Tam stretávame tých, čo sa trošku ponáhľali a chceli stihnúť skorší autobus...zakecali sa a zbehli po zvážnici temer na Potoky a odtiaľ museli cupitať na Jahodnú.

Mali sme dnes šťastie - nielenže nepršalo, ale ani z diaľky nezahrmelo.